Burada Kıymetli Herbalistimiz Sayın Pakize Dağıstanlı Hanımefendi'den sizlere özel bilgiler bulacaksınız. Her biri denenmiş, tecrübe edilmiş ve belirli bir birikim sonucunda size sunulmaktadır. Faydalı olmasını temenni ederim.


Gıda olarak kullanılabilen şifalı bitkilerden bahsedeceğiz ancak biz burada bu faydalardan bahsederken tıbbi ilaç olarak tavsiye etmiyoruz, tıbbi ilaç olarak tavsiye edilmesi ancak ve ancak bu işte uzman Tıp Doktorlarının alanına girer. Esasında her gıda; şifa için gereklidir, bizim varlığımız Yaratacısı tarafından sürekli gözetilmekte ve Allah'ın bahşettiği Rızk olarak bize sunulmaktadır. Yemek yemezsek hastalanırız. Yeterli vitaminleri, mineralleri, sıvıyı, lifleri, hücre yapıtaşlarını oluşturan maddeleri almazsak hastalanırız. Yaşadığımız bu devirde her konuda kirlilikler olması (Çevre, su, gıda, hava, atmosfer ve bilgi kirlilikleri) bizi daha hassas, daha bilinçli olmağa zorluyor. Eskiden tesadüfen de olsa ne yersek yararını görürdük ama şimdi çok seçici ve çok bilgili olmamız kaçınılmaz, işte bundan dolayı faydalı nimetleri yerinde kullanmalıyız. Bitkilerle ilgili yararları sayarken bu çerçevede düşünülmeli.


Biberiye (Rozmari, Hasalban):


Taze veya kuru olarak kullanılabilir; et, balık, tavuk (özellikle tavuğa çok güzel bir aroma katar), miktar olarak bir avuç kadar yaprak kullanılabilir, daha fazlası zararlıdır.

Aromasının hoş olması yanında sayısız faydası vardır: İdrar arttırıcı, karaciğer uyarıcı, mide uyarıcı  hafıza kuvvetlendirici (ders çalışırken kullanılabilir).


Böğürtlen:


Reçel  ya da şurup olarak kullanılabildiği gibi yaprakları, çiçekleri, dalları, kökleri, meyveleri hafif kaynatarak ağız ve boğaz iltihaplarıyla ve idrar yolları iltihaplarıyla savaşır, 10 gün boyunca günde 2-3 defa kullanılırsa bu savaşları kazanır. Mevsim geçişlerinde, salgın zamanlarında koruyucu olarak içilirse hastalığın yerleşmesini önler.  İçimi hoştur. Taze veya kurutukarak kaynatılabilir. Benim şahsen baştacı ettiğim 3 bitkiden biridir, elimin altında olmasını istediğim için de saksıya diktim.


Devam edecek...