Bilge Hanımın Dünyalar tatlısı kızı; Rania Edâ
Pakistan yöresel kıyafetleriyle bizim için poz verdi
Renkli arkadaşım sevgili Suna bu gün benim Pakistan asıllı İrem Hanım’ın davetine katılmam konusunda ısrarcı olunca baştan sebebini kavrayamamış ve arkasından gelecek harikulade süreci önceden kestirememiştim. Davet, evini yeni alan İrem Hanım’ın evin hayır ve bereketlere vesile olmasını teminen yapmış olduğu “Dua Daveti” ve davetlilerin çoğunluğu da Pakistanlı arkadaşlarımızdı.


Adet olduğu üzere Yasin-i  Şerif okundu, evinde mutluluk ve bereket olması, sağlık ve sıhhatli  bir hayat sürülmesi için ev sahibesi ve davetliler için dualar yapıldı. Ortamı şenlendiren ve güzelleştiren en büyük etken, ilginçtir ki başlangıçta gözümüze en büyük engel görülen lisan farkı idi. Evet, bizler Urdu’ca bilmiyorduk, onlar da Türkçe. Böyle durumlarda maymuncuk olarak iş gören İngilizce de (şükür ki) bir işe yaramadı. Ama, misafirler o kadar samimi, o kadar sevimli idi ki, bir müddet sonra aramızda çok ilginç, evlere şenlik sihirli ve eğlenceli bir iletişimin kuruluverdiğine şahit olduk. Birkaç Türkçe, biraz Urduca, bol miktarda el hareketi ve en önemlisi yüz ve mimik ifadeleri ile hemen her konuyu gülücükler içinde çözüverdiğimizi fark ettik.


Tam muhabbet had safhaya çıkmışken, Pakistanlı arkadaşlarımızın kendi aralarında bir halka oluşturup ateşli ateşli anlayamadığımız bir konuda karşılıklı konuşmaları dikkatimizi çekti. Hepsi de önemli bir iş yapıyormuşçasına dikkatli ve özenli idi. Çok büyük bir özenle karşıdakinin lafını takip ediyorlar, belirli bir sıra ve zeminde katılım sağlıyorlardı. Anlayamadığımız bu durum merakımızı ziyadesiyle celbetti. Ancak o kadar vakurlu bir ortam vardı ki, ortamı bozmamak ve dikkatleri dağıtmamak için meraklı bakışlarla seyretmeyi tercih ettik.


Vedalaşma zamanı gelince sevgili Nurhayat en sonunda dayanamayıp bu tatlı ve şirin arkadaşlarımıza ne yaptıklarını sordu. Biz de merakla cevabı bekliyorduk. Meğer, yaş olarak büyük ve ilim olarak saygı gören bir hanım, güncel bir Hadis-i Şerif anlatmış, genişçe bir bilgi vermiş, diğerleri de eni konu detaylı olarak öğrenmek ve günümüze göre analizini yapmak için de edeb dahilinde sorularını sormuşlar, yorumlarını yapmışlar. Hem şaşırdık hem sevindik hem de imrendik doğrusu.


Hamd olsun, Rabbimizin bizi şereflendirdiği İslam, öyle bir halka ki, her kes imkanınca ve nasibince ona sımsıkı sarılabiliyor, dil-ırk-renk-sosyal sınıf demeden herkesi bir araya getirip birleştirebiliyor.  Bu davetten anladım ki, farklı ülkelerden ve kültürlerden de olmuş olsak bile bizleri birleştiren ilahi bir güç var ve Rabbimizin indinde üstünlük ancak takva ileymiş. Sübhanallah dedim, titredim.

Kendi aramızda anlaşmamızı kolaylaştıran Biyolog Arkadaşımız Bilge Hanım, üniversite yıllarında tanışıp evlendiği eşinin Pakistanlı olmasının ürünlerini bu davette bol bol topladı. Muhabbet esnasında her başı sıkışana ya da derdini karşıdakine anlatırken gülme krizine yakalanan her arkadaşımızın imdadına adeta Hızır gibi yetişti. Günün iletişim kahramanı gibiydi.


Genç yaşta olmasına rağmen, iki dünya tatlısı kıza sahip Bilge Hanım, Pakistanlıların sadece dillerini değil, yemeklerini ve kültürünü de oldukça özümsemiş, CennetSofrası sitesini öğrenince, gayet içten samimi ve ilgili bir şekilde beni evine davet edip, çok lezzetli , bol baharatlı, acılı ve keskin bir tada sahip Pakistan yemeklerini  göstermek istediğini ifade etti. Memnuniyetle karşıladım. İnşaallah, “Dünya Mutfakları” diye bir bölüm açarak birinci ağızdan bu tatları sizlerle paylaşmaya karar verdik.

İlginçtir ki, rengarenk geleneksel kıyafetleriyle ve bakımlı halleriyle dikkatleri üzerine çeken Pakistanlı arkadaşlarımızın isimleri de çok hoş. Şaziye ve Feriha aklımda kalan isimlerden sadece iki tanesi.


Ev sahibi İrem Hanım’ da oldukça şık, samimi ve misafirperverdi.


İrem Hanım’ın yaptığı bol baharatlı Pakistan yemeklerinin yanında, orada tanışıp görüştüğümüz Kamile Hanım’ında ketesi ve zeytinyağlı yaprak sarması çok lezizdi.


Tatlıları da gayet hafif yaz tatlıları olan, içinde çözümleyemediğim bir baharat bulunan sütlaç ve sakızlı muhallebiydi.


Güzel ve değişik tanışımların olduğu ev mübareği günü, geride tatlı anılar bırakarak neşeli bir şekilde sona erdi.Get Adobe Flash player
Uygulama: 15.05.2010