Osman Bebek mışıl mışıl.


Geleneklerimize göre kırklama, kırkçıkması  gibi tanımlar, bebek dünyaya geldikten sonraki  40 gün içinde zannımca anne ve bebeği  nazarlardan, kem gözlerden, hastalıklardan korumak için söylenmiş ve uygulana gelmiş çok güzel adetlerimizdendir.


Çok sevdiğim Dilek ablacığımın kızlarından sevgili Zeynebimizin aylardan beri heyecanla beklediği bebişi nihayet  dünya hayatına sağlıklı bir şekilde teşrif etti, aradan 1 ay geçti ve onlarda bu heyecanlı günleri sevdikleriyle paylaşmak ve dualarla niyaz etmek, bir tebessümle hatırlanmak için bu güzel günlerin  hatırına bir program düzenledi, yeni doğmuş olan bebişi küçük Osmanın kırklama duası programına katılmak, o gün oldukça yoğun olan programıma inat nasip oldu.


Avrupa’da gelenek haline gelmiş, bizde de birkaç yıldan beri adını duyuran baby shower partilere inat bir o kadar mütevazı ve duygusaldı.


Halide Hocahanımın  bir çocuk nasıl yetiştirilir, nasıl devlete, millete anne ve babasına hayırlı hale getirmek için eğitilir konulu konuşması,  sanırım biraz zülfü yare dokundu, pişmanlık ve  keşkeler yaşamamıza sebep oldu.


 Dağıtılan lohusa şerbetinin ardından okunan sureler, yapılan dualar çok mutlu bir o kadar da duygusal dakikalar geçirmemizi sağlarken, en çok da bembeyaz kıyafetlerle annesinin kucağında misafirlerin yanına salâvatlarla getirilen minik bebek Osman’ın masum; tıpkı melekler gibi görünüşü, ne kadar nimetler içinde olduğumuzu ve bunlar için ne kadar hamd etmemiz gerektiğini, Rabbimin bizim için bahşettiği nimetlerinin büyüklüğünü bir kez daha hatırlattı.


Arkasından, Dilek ablacığım tarafından hazırlanan ikramlar afiyetle yenilirken, muhabbet içinde çaylar içildi. En çok hoşuma giden de gelen misafirlere verilen, küçük, süslü tül torbacıklar içerinde lezzetli çikolataların yanında, arkası tuğra ile hat yazılmış, Şeyh Edebalinin oğluna olan nasihatı idi.


Rabbim, hem Osman bebeğimizi, hem de Osman bebeğimizin nezdinde tüm yavrularımızı anne ve babalarına, sevdiklerine bağışlasın. Hepsini cümle âleme, İslam âlemine, Vatanımıza, milletimize hayırlı evlatlar olarak yetiştirmemizi nasip etsin, isimleriyle müsemma eylesin. Hem bu Dünyada, hem dar-ı Bekada muttakilere önder eylesin, Muhammedi (SAV) takvayla ziynetlendirsin. Amin.Günün ikramlarında;


Zeytinyağlı yaprak sarması

Etli pilav

Börek

Kış salatası

Tarçınlı kurabiyeGet Adobe Flash player

Uygulama: 19.03.2011