Beyza Hanım'ın sofrası misafirlerini bekliyor.
Beyza Hanım’ın sofrası ve misafirperverliği:


Bilindiği üzere Cennet Sofrası formatında arkadaşlarımın sofraları önemli bir bölüm oluşturur ve gelen yorumlarda da sofraların ilgi çekerek örnek alındığı sıkça vurgulanır.


Bu günün  şanslı sofrası da, daha önceleri sevgili Nigar Hanım'ın bir davetinde tanışıp arkadaşlık kurduğumuz sevgili Beyza’nın sofrası  oldu.


Beyza;  daha önceki görüşmemizde bizleri lezzetini anlata anlata bitiremediği, kendilerine ait (Bitlis yöresi) meşhur katıklı  dolmasını göstermek üzere evine davet etmişti. Sonunda çok kıymetli bir arkadaş  gurubunun  bulunduğu davete icabet nasip oldu.


Genç kızlık döneminde yıllarını mübarek toprakların havasını soluyarak  geçirmiş, Arapça’ya vakıf olan arkadaşımızın konuşmasında, giyim tarzında, tavırlarındaki farklı havanın sebebi acaba oraların etkisi mi diye düşünmemek elde değil. Gayet nazik, sakin, kendisiyle barışık olduğunu ifade eden bir dinginliğe sahip derunî bir arkadaşımız.


İyi ki de gitmişim, pırıl pırıl, çok tatlı arkadaşlarla güzel vakit geçirdiğimiz davetin muhabbet konusu, ilk önce Orta Asya'da yaşayan kardeşlerimizin ihtiyaçları oldu. Ardından ele alınan vahdet-i vücûd konusu koyu sohbetin akılda kalan konularından biri demem seviyeyi yeterince ifade edecektir sanırım.


Sevgili Sümeyra, kırmızı yanakları, derin bakan iri gözleri, uzun kirpikleri ve o tatlı muhabbetiyle, ne kadar çalışmadan geldiğini ısrarla vurgulasa da, arkadaşların konuyu idrakine vesile olmuş, tasavvur edilmesi derin bilgilere dayanan bu meşhur kelâm konusunu  nasibimizce anlamamıza vesile olmuştur.


Sevgili arkadaşlarım, iyi ki varsınız. Sizlerle birlikte olmak Cennetten bir cüz yaşamak gibi.

Mönü;


Haşhaşlı çörek,  

Yeşil salata,

Katıklı dolmanın yanında;  

Herkesten tam puan alan dondurma eşliğinde çikolata sosuyla  ve fıstık ezmesiyle süslenmiş olan irmik helvası

vardı.


Hatta arkadaş grubunun  zeki ve bir o kadar da muzip, neşe kaynağı olan Esma hanım tadına dayanamayıp bir porsiyon daha yemekten kendini alamadı.
Get Adobe Flash player


Uygulama: 15.06.2010