Nigar Hanım’ın  Türk kahvesiBir arkadaş toplantısında tanışmış olduğumuz Nigar Hanım’la aynı mahallede oturduğumuzu fark edince  görüşme kararı almıştık. Zannedersem birazda Nigar Hanım’ın samimiyeti  ve birazda frekans uyuşması  bunda etkili oldu.


 Nigar Hanım  ilk fırsatta eski komşularının aynı zamanda samimi arkadaşlarının  bulunduğu bir çaya beni de davet etme inceliğinde bulundu. Hiç kimseyi tanımadığım için, biraz da tedirgin olarak gitmiş olduğum çayda, çok hoş arkadaşlarla tanışmak, hoşça vakit geçirmek nasip oldu. Saygın ve nezih arkadaş grubunun bulunduğu çay, Alona isimli (onların tabiriyle o bizim Rus gelinimiz) arkadaş çok doğal, esprili ve içten anlatımlarıyla neşeli dakikalar geçirmemize vesile oldu.


Hacdan gelen arkadaşımızın çay günü, dualar yapılarak içilen mübarek zemzem suyu ve hurmalarla başladı.


Ev hanımları, hepsi de birbirinden maharetli olunca, hiç biri boş durmamış ve birer çeşit ikram hazırlayıp gelmişler, Nigar Hanım’ın anonim diye tarif ettiği sofra  kendi yaptığı ve arkadaşlarının getirdiği çeşitlerle zenginleşti ve lezzetlendi.


Çok çeşit lezzetlerin bulunduğu sofradan,  kameramın azizliği nedeniyle maalesef az görüntü alabildim. Özellikle tatlıların resmini çekememek beni üzdü.


Nigar hanım’ın yapmış olduğu, beşamel soslu sebzeli ve tavuklu krep inanılmaz lezzetliydi, sıcak sunumda yapılınca, lezzetini daha da ortaya çıkardı ve ikinci porsiyonu bile alanlar oldu. Bana yapılan servisin çok olduğunu ve nasıl bitirebileceğimi düşünürken, bir çırpıda nasıl bitirdiğime ben bile şaşırdım (maalesef kesilmiş görüntüsünü çekemedim).


Pandispanya keki olmuş gibi diye tabir edilen, hafif ve yumuşak olan cevizli revanisinin tarifi arkadaşlar tarafından ısrarla istenildi ve kaydedildi.


Zerrin Hanım’ın yaptığı tablo gibi çilek jöleli irmik tatlısı da çok hafif ve ferahlatıcıydı.


Nihal Hanım tarafından yapılan, yer yemez tanıdık bir lezzet diye düşündüğüm karnıyarık böreğinin iç malzemesinin, pidenin iç malzemesinden hazırlanması dikkatimi çekti ve oldukça  lezzetliydi.


Nigar Hanım’ın çayı, yeni arkadaşlıkların filizleneceği sinyalini veren yeni muhabbetlerin habercisi, çok şık bir fincanda, tam kıvamında olan Türk kahvesiyle sona erdi.


Çay menüsünde;


Beşamel soslu sebzeli tavuklu krep

Rus salatası

Közlenmiş patlıcan salatası

Karnıyarık böreği

Biber dolması

Yaprak sarma

Poğaça

Kek

Revani

İrmik tatlısı
Get Adobe Flash player
Uygulama: 21.04.2010