Domuz gribi (Pig Flu veya daha yaygın adıyla Swine Influenza) etkilerinin azaltılması konusunda yapılabilecek bir ekmek desteği için araştırma yaparken aşağıda göreceğiniz makaleyi buldum ve faydalı olması ümidiyle sizler için çevirmeye çalıştım. Çeviri hataları varsa şahsımındır. Sizlerinde beğeneceğinizi ve faydalı olacağını sanıyorum.

Alıntı: http://ekmeksanati.info/index.php?topic=525.msg2061#msg2061
“Evet, bundan sonra kendim ve ailem için uygulamış olduğum temel doğal önlemlere kısaca değineyim:


Bu önlemleri üç temel başlıkta (3K) ele alabiliriz: Karşıla, Korun, Kurtul.


Karşılama: Sağlıklı yaşamak temel esastır. İyi bir başlangıç için Beş Temel Sağlık Ögesine (Su, Hareket, Yiyecekler, Aromatik Bitkiler ve Disiplin) sahip çıkılmalı ve özenle sürdürülmelidir.  Ayrıca bunlara ilaveten iki adet basit önlem de mevcuttur ki bunlarda sırasıyla soğuk duş ve kaliteli uykudur.


Her ne kadar her birini ayrı ayrı uzun uzun ele almak gerekse de kısaca özetlenmesi durumunda:


-   Her sıcak banyonuzu mutlaka soğuk duşla bitiriniz. Bu sizin bağışıklığınızı (immunity) artıracaktır.

-   Sıcak ya da soğuk, günlük en az yedi bardak sıvı tüketmeye çalışın. Aromatik çayları tercih edin, hazır meyve suyu gibi karışımlardan kaçınınız.

-   Sağlıklı bir beslenme tercih edin. Mümkün olduğunca sebze (pişmiş ya da çiğ), mantar (çiğ tüketmeyin), meyve, kuru yemiş, kepeği alınmamış tahıllar, bakliyat ve balık tüketmeyi tercih ediniz. Eti ise mutlaka bildiğiniz yerden, görerek alınız, hatta mümkünse kendiniz satın alıp kesiniz, kestiriniz. İşlenmiş, fabrikasyon, kutulanmış, mikro fırınlanmış ve hazır kurutulmuş hazır yiyeceklerden kesinlikle kaçının. Şeker, beyaz nişasta ve kaynağı bilinmeyen sütlü mamülleri kullamayınız. Sadece sağlıklı besinlerin vücudunuza sızmaya çalışan davetsiz misafirlere karşı bağışıklık kazandıracağını unutmayınız.

-   Orta seviyede egzersize devam ediniz. Egzersiz, vücuttaki tembelliği aşmanın en kolay yoludur. İçeride egzersiz için uygun bir istasyonda 2 dk ya da dışarıda günlük 10 dklık yürüyüş iyi bir başlangıç olabilir. Miktarı artırabilirsiniz ancak azaltmayınız.

-   Gün ışığından faydalanmanın yollarını arayınız. Gün ışığı bağışıklık sisteminize faydalı olacaktır. Aşırı güneşten kaçınınız. Bunun için güneş gözlüğü, şapka ve vücudunuzu örten giysiler tercih ediniz.

-   Yeterli miktarda ve kaliteli uykuyu tercih ediniz. Düzensiz hayatın bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkisi olacağını unutmayınız. Akşamları 21.30 veya 22.30 gibi yatakta olmaya çalışın ki, vücudun kendini uykuda bakıma aldığı bu saatleri kaçırmayınız ve yatak odanızın tamamen karanlıkta olmasını, her türlü elektromanyetik dalga yayan kaynaktan uzakta olmasını sağlayınız.

-   Vücudunuzun bağışıklık sistemini desteklemek için astragalus (geven), ashwaganda (hint ginsengi) ve Eleuthero (Sibirya Sinseng) gibi aromatik bitkilerden tonik yaparak dönüşümlü kullanınız.

-   Sofranızdan mantarı eksik etmeyiniz.Korunma: Her hangi bir salgın esnasında kendinizi koruyunuz; Karşılama sürecinde işlemleri aynen sürdürürken bunlara ilaveten:


-   Kalabalıktan ve toplu taşıma araçlarından mümkün olduğunca kaçınıp, insanlarla gereksiz temastan uzak durunuz. İnsanların arasına karışmak mecburiyetinde kaldığınızda ağız ve burnunuzu pamuklu ağız-burunluk veya ameliyat maskesi ile kapatınız. Bu imkanınız olmazsa pamuklu bez üzerine okaliptüs, kekik veya sarı sakız esansı damlatarak veya bezelye büyüklüğünde Vicks yayarak ağız ve burnunuz üzerine kapatınız.

-   Mümkün olduğunca tokalaşmayınız, kucaklaşmayınız.

-   Ellerin fazlasıyla sürüldüğü kapı tokmakları, metro merdivenleri, alış veriş arabaları gibi yüzeylerle temastan sakınınız.

-   Kalabalık ortamlarda giyebiliyorsanız eldiven giyiniz, aksi takdirde sık sık bol sabun ve su ile ellerinizi yıkayınız.

-   Sık sık adaçayı veya ağız gargarası ile ağzınızı gargara yapınız.

-   Aynı şekilde hazırlayacağınız tuzlu suyu (1/4 Küçük kaşık tuzu bir Ölçü Kabı ılık suya karıştırınız) sık sık burnunuza çekip sümkürünüz. Çocuklara ise damlalık ile aynı işlemi uygulayınız.

-   Yemeklerinizi baharatlar ve aromatik bitkilerle zenginleştirerek mikropları kırınız.

-   Maruziyet durumlarında birer Küçük Kaşık bal alınız. İki yaşından küçük çocukların bal almasına izin vermeyiniz.

-   Soğan ve sarımsağı yemeklerinizde cömertçe kullanınız. İmkan bulursanız gün boyunca sarımsak ve karanfil tüketiniz, koku için karanfilden yardım alınız.

-   Ekinazya boğaz spreyi kullanınız veya ağzınıza üç damla damlatarak ağzınızı çalkalayınız.

-   Ardıç meyvesi çiğneyiniz. 1-2-3-4-5-4-3-2-1 sıralamasına uygun olarak adedi artırıp azaltınız (Kidney hastalarına önerilmez).

-   Genel manada fiziki ve ruhi durumunuzu güçlü tutmak için dengeli ve ahenkli yaşamaya çalışınız. Müzik, resim, bahçe işleri gibi hobilerinizi canlandırın. Kendinizle barışık olun.


Kurtulma: Şayet hastalanmışsanız, doktora gidiniz ve aşağıdaki konuları sorgulayınız: Egzersiz hariç diğer önlemleri uygulamaya devam ediniz. Sizin için egzersiz yerine yatakta zaman geçirmek daha uygundur.


-   Rahatsızlığın yayılmaması için başka insanlar ile temastan kaçınınız.

-   Sarımsak, Ekinezya ve Bal kullanmaya devam ediniz.  Siyah üzüm çekirdeği, Zencefil,  Mürver ve bir haftadan fazla olmamak şartıyla Meyan kullanmaya devam ediniz.

-   Rahatsızlığın belirtilerine bağlı olarak bitkisel çayları kullanınız: Ihlamur, mürver, ada çayı, yeşil ya da siyah çay, kekik, kuş burnu, sığır kuyruğu, melisa ve nanenin damak tadınıza uygun tüm kombinasyonlarını deneyebilirsiniz.

-   Sinüslerinize ve akciğerlerinize destek amacıyla günde üç kez papatya, kekik ve okaliptüs ya da Viks ile buhar teneffüsü yapınız.  

-   Sofranızdan tavuk suyu çorbayı eksik etmeyiniz.

-   Günde bir kaç kez olmak üzere balık yağı kapsülleri alınız. Özellikle gençlerde cytokine etkisini azatmak için bu konu önem taşımaktadır. Alternatif ya da ilave olarak Zyflamend alınabilir.  

-   Zarar görmüş hücrelerinizin onarılması için Gingko biloba kullanabilirsiniz.

-   Grip semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olması için Ginseng kullanabilirsiniz. Ancak kalp rahatsızlığınız veya yüksek kan basıncınız varsa Ginseng kullanmayınız.

-   Günde en az 2 defa soğuk suya bandırılmış havlu ile özellikle göğüs ve sırt alanınızı sildiriniz. Bu alanların terli kalmasına müsaade etmeyiniz. Bu sayede nefes alma kolaylaşır ve zatürrenin önlenmesine yardımcı olunur.

-   Öksürük tedavisinde: Nane,  Hanımeli, Zencefil ve Bozotundan müteşekkil çayınıza devam ediniz.


Yukarıda yazılanların tamamını yapmak belki mümkün olmayabilir ancak elimizden geleni yapmak suretiyle en azından rahatsızlığın salgın haline dönüşmesini engelleyebiliriz. Kendinizi asla kurban olarak görmeyiniz ve üç K kuralını uygulamayı sürdürünüz.

Alexa Fleckenstein, M.D.


Kaynak: http://ownyourhealth.wordpress.com/2009/04/27/swine-flu-prepare-protect-pull-through/