OD Ön Kapak


OD

13. yüzyılın karmaşasında, Haçlı Şövalyeleri (Kudüs’ten püskürtülen), Harami çeteleri, Alamut fedaileri, Moğol askerleri… Anadolu’yu yerle bir etmeye çalışırken, bir taraftan da gönül erleri Anadolu’yu aşkla, sevgiyle, sabırla yoğurmaktadırlar.


Madde ve mana karşılaşırken, zaman zamanla, insan insanla çatışmakta. Bu çatışmaların arasında Anadolu bozkırlaşırken, mana erleri bir rahmet gibi çoğalmakta, Hacı Bektaş-ı Veli’nin, Mevlânâ’nın, Tabduk Emre’nin, ahilerin, abdalların, dervişlerin… Arasında parlayan bir yıldız Yunus, yavaş yavaş, olgunlaşa olgunlaşa, pişe pişe kendini göstermekte.


Tapduk Emre’nin Yunus’u odunların OD’uyla nasıl yaktığını, suların gözden çıkan damlasıyla nasıl söndürdüğünü, bazen pişmanlıkların insana nasıl yakıştığını anlayabileceksiniz bu romanda.


Ben bu yolu bilmez idim

Aşk gönlüme düştü gider

Aşk elinde dertli yürek

Kaynayuban taştı gider


Ete kemiğe büründüm, Yunus diye göründüm, demenin ne olduğunu, hakikatten mecaza, gerçekten yalana nasıl dönüşüldüğünü tasavvur edebileceksiniz bu romanda..


Yunus’un eşi, Sitare’ye yani Elif’e olan aşkı da;


"Mecnun Leyla’dan geçti, Mevla’ya varmıştı; bense Sitare’den hiç geçmedim, yıldızımı güneşe katıp, güneşin ışığında hep yıldız parıltısı gördüm, Hakk’a yürüyüşüm hiçbir vakit onsuz olmamış belki de ondan olmuş"


diyerek başka anlatılmış kitapta. Yunus’un çok sevdiği oğlu İsmail’i kaybedişinin acılarını, yana yakıla hasret içinde oğlunu aramasına şahit olacaksınız.


Acısıyla, sevgisiyle, aşkıyla, şiirleriyle Yunus Emre’yi tam manasıyla tanıyacaksınız bu romanda, hiç bilmediğiniz yönleriyle karşılaşıp şaşıracaksınız.


Çaresiz, yalnız kalmış, garip Yunus’un, yüzyıllar sonra bile, şimdi hayran olduğumuz Yunus’a nasıl dönüştüğünü, adım adım makamları geçerek aşk od ’unda nasıl yandığını, insanların gönlüne nasıl girdiğini, gönüllerin kurtuluşuna, arınmasına nasıl vesile olduğuna şahit olacaksınız.


Bu romanı okuduktan sonra, Yunus Emre şiirleri daha başka bir anlamlı gelecek size.


İskender Pala Üstadımıza verdiği emeklerinden dolayı teşekkür eder, okunmasını şiddetle tavsiye ederim.


Uygulama: 13.11.2011